Leczenie kanałowe pod mikroskopem
Leczenie kanałowe musimy przeprowadzić wtedy, gdy próchnica długo nie była leczona i bakterie doprowadziły do stanu nieodwracalnego zapalenia miazgi, czyli nerwu mieszczącego się wewnątrz zęba, w komorze i kanałach. Jest to w zasadzie ostatni moment na ratunek zęba przed usunięciem. Podczas leczenia kanałowego z wnętrza zęba usuwane są zainfekowane tkanki i bakterie.
Najwyższym światowym standardem leczenia i sposobem dającym najlepsze rezultaty, a także komfortową wizytę, jest leczenie pod mikroskopem. Działając w ten sposób, stomatolog może oglądać wnętrze zęba w dużym powiększeniu i w dodatkowym oświetleniu. Jego praca staje się jeszcze bardziej dokładna, gdyż widzi o wiele więcej. Mikroskop jest niezastąpiony w sytuacji, gdy znalezienie kanałów jest utrudnione lub mają one nietypowy kształt utrudniający ich oczyszczenie i opracowanie podczas leczenia tradycyjną metodą. W związku z tym zawsze polecamy pacjentom tę metodę.
Leczenie kanałowe wykonujemy zawsze pod mikroskopem, gdy leczymy kanałowo ząb powtórnie lub gdy pacjent jest do nas kierowany z innych placówek celem usunięcia złamanego narzędzia, które utkwiło w kanale. Mikroskop w gabinecie stomatologicznym jest sprzętem niezastąpionym!
Co musisz wiedzieć o zabiegu?
To metoda wykorzystywana w nowoczesnej stomatologii. Jednak sam mikroskop, nawet najdroższy, to nie wszystko. W naszym gabinecie dysponujemy bogatym instrumentarium pozwalającym w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje powiększenie mikroskopu. Są to różnego rodzaju narzędzia dedykowane leczeniu mikroskopowemu: końcówki ultradźwiękowe, maszynowe oraz specjalne instrumenty ręczne.
W celu izolacji leczonego kanałowo zęba wykorzystujemy koferdam. Jest to specjalna guma, która pozwala zachować suchość i sterylność wokół zęba oraz poprawia wgląd w pole zabiegu.
Jeśli ząb jest bardzo zniszczony, musimy wykonać wkład koronowo-korzeniowy i koronę protetyczną.
Dlaczego warto wybrać leczenie pod mikroskopem?
Dzięki dużemu powiększeniu jakie zapewnia mikroskop stomatolog może wyraźnie zobaczyć maleńkie struktury w zębie. Łatwiej zlokalizować wejścia do kanałów, co jest podstawą przeprowadzenia prawidłowego leczenia. Do zabiegu pacjent jest ułożony w pozycji leżącej.
Leczenie pod mikroskopem to najczęściej zabieg bezbolesny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem.
Pytania i odpowiedzi
Wizyta, podczas której odbywa się leczenie kanałowe pod mikroskopem trwa od 1 do dwóch godzin. Czasem może wymagać kilku wizyt ze względu na skomplikowany indywidualny przypadek, bądź w sytuacji leczenia zębów wielokanałowych.
Każdy nasz pacjent odbywa dokładne badanie stomatologiczne, a następnie wykonujemy cyfrowe zdjęcie RTG zęba, który będzie leczony kanałowo. Dodatkowo, ząb analizowany jest także na bieżąco podczas leczenia tzw. endometrem, czyli sprzętem, który jest niezbędny, w celu dokładnego zlokalizowania wierzchołka korzenia leczonego zęba. Endometr pozwala określić prawidłową długość kanału, czyli określa miejsce do którego należy opracować i wypełnić kanał korzeniowy.
Czas rekonwalescencji zależy od rozległości zmian chorobowych. Najczęściej dolegliwości bólowe ustępują zaraz po zabiegu. Zdarza się, że w ciągu tygodnia od wykonania zabiegu pacjent może odczuwać delikatną bolesność, która ostatecznie ustępuje.
Re-endo to inaczej powtórne leczenie kanałowe, czyli zabieg, który trzeba wykonać na zębie, który już raz był leczony w ten sposób. Wykonuje się je najczęściej, gdy poprzednie leczenie nie przyniosło skutków lub było wykonane niedokładnie lub nieprawidłowo. Re-endo powinno być wykonane pod mikroskopem. Więcej o tym zabiegu przeczytasz tu (link do podstrony o reendo).
Tak, z czasem zęby leczone kanałowo zmieniają swój kolor na ciemniejszy. Wynika to z faktu, że taki ząb jest martwy i nieodżywiany przez miazgę.
Leczenie kanałowe jest związane z pewnymi ryzykami:
1. Istnieje ryzyko niemożności opracowania kanału w całości z powodu jego zwapnienia lub wcześniejszego nieprawidłowego leczenia.
2. Istnieje niebezpieczeństwo perforacji (przedziurawienia) ściany kanału, czego następstwem może być konieczność usunięcia zęba.
3. Istnieje ryzyko złamania narzędzia, co niekiedy uniemożliwia prawidłowe opracowanie kanału.
4. W trakcie leczenia kanałowego mogą wystąpić dolegliwości bólowe, obrzęk, a nawet ropień, może okazać się konieczna interwencja chirurgiczna i/lub antybiotykoterapia.
5. Istnieje ryzyko przepchnięcia pewnej ilości materiału wypełniającego kanał poza jego wierzchołek, co może być przyczyną dolegliwości bólowych.
6. W trakcie leczenia kanałowego korona zęba może ulec złamaniu, czego konsekwencją będzie leczenie protetyczne zęba (wkład koronowo-korzeniowy i korona protetyczna) lub chirurgiczne (usunięcie zęba, jeśli linia złamania przebiega w sposób uniemożliwiający leczenie protetyczne).
7. W przypadku leczenia zębów ze zmianami okołowierzchołkowymi istnieje ryzyko, że mimo prawidłowo przeprowadzonego leczenia, zmiany te nie ulegną wygojeniu. Postępowanie w takich przypadkach polega na usunięciu wierzchołka korzenia wraz ze zmianami lub w ostateczności usunięcie całego zęba.
Gdy korona zęba jest bardzo zniszczona, konieczna jest tymczasowa odbudowa korony przed rozpoczęciem leczenia kanałowego, co związane jest z dodatkowymi kosztami.
Warunkiem powodzenia leczenia kanałowego jest – oprócz szczelnego wypełnienia kanału – także szczelne wypełnienie ubytku. Jeśli nie jest to możliwe ze względu na duże zniszczenie zęba, należy wykonać wkład koronowo-korzeniowy i koronę protetyczną.
W trakcie leczenia kanałowego korona zęba może ulec złamaniu, czego konsekwencją będzie leczenie protetyczne zęba (wkład koronowo-korzeniowy i korona protetyczna) lub chirurgiczne (usunięcie zęba, jeśli linia złamania przebiega w sposób uniemożliwiający leczenie protetyczne).
Polecane zabiegi
Re-endo pod mikroskopem
Powtórne leczenie kanałowe to ostatnia szansa na uratowanie zęba, dlatego przeprowadzamy je pod mikroskopem.
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza zajmuje się leczeniem zębów z próchnicą oraz zapobieganiu jej powstawania, czyli profilaktyką próchnicy.
Protetyka
Protetyka zajmuje się uzupełnieniem brakującego uzębienia (korony, mosty, protezy) oraz poprawą estetyki uśmiechu (licówki).