Chirurgia stomatologiczna
Chirurgia stomatologiczna to szereg zabiegów, które wykonujemy wtedy, gdy musimy usunąć ząb lub jego część. Do najczęstszych zabiegów chirurgicznych wykonywanych w Albidens należy ekstrakcja, inaczej usuwanie zębów, których leczenie jest już niemożliwe. Czasami wykonujemy zabieg hemisekcji (usunięcie połowy zęba), związany bezpośrednio z leczeniem protetycznym. Wówczas usuwamy fragmenty zęba lub jego korzeni, by można było odbudować ząb protetycznie, a jednocześnie nie ma potrzeby usuwania go w całości.
Wszystkie zabiegi chirurgiczne wykonywane są w znieczuleniu i po dokładnej diagnostyce. Robimy wszystko, by wizyta była jak najbardziej komfortowa dla pacjenta. Niezmiernie ważne jednak jest jego postępowanie po zabiegu. Stosowanie się do poniższych zaleceń złagodzi odczucia po zabiegu i skróci czas gojenia.
1. Po zabiegu lekarz założy Ci opatrunek, który należy trzymać w ustach przez 30 minut.
2. W ciągu 2 godzin od usunięcia zęba nie wolno Ci jeść ani pić, zwłaszcza napojów gazowanych ani niczego, co jest gorące.
3. Powstrzymaj się od palenia papierosów przez dobę od zabiegu.
4. Unikaj większego wysiłku fizycznego przez dwie doby od zabiegu. Na ten czas zrezygnuj ze sportu. Nie dźwigaj.
5. Jeśli będziesz odczuwać ból lub zauważysz delikatne krwawienie, zastosuj zimny okład na policzek w okolicy miejsca po usuniętym zębie.
6. Możesz umyć zęby dopiero po 12 godzinach od usunięcia zęba. Nie dotykaj rany. Nie płukaj jamy ustnej, albo przepłukaj ją niezwykle delikatnie i ostrożnie. Płukanie będziesz mógł przeprowadzać po 48 godzinach od zabiegu, jednak nadal ostrożnie i płukanką wskazaną przez lekarza.
7. Po zabiegu stosuj zimne okładu.
8. Przyjdź na wizytę stomatologiczną, by usunąć szwy chirurgiczne.
9. Zastosuj się do harmonogramu wizyt kontrolnych.
10. Przestrzegaj zaleceń dotyczących higieny jamy ustnej.
Co musisz wiedzieć o zabiegu?
Zabiegi chirurgiczne to w większości dla doświadczonego lekarza proste i krótkotrwałe procedury – dlatego wizyty są komfortowe i nie trwają długo. Jednak może zdarzyć się, że ząb, który jest przeznaczony do usunięcia ma bardziej skomplikowaną anatomicznie budowę (np. zakrzywione korzenie), która może utrudnić jego usunięcie.
To dlatego każdy pacjent jest u nas szczegółowo diagnozowany na podstawie badania stomatologicznego i cyfrowego zdjęcia RVG (radiowizjografia cyfrowa), będącego nowoczesnym odpowiednikiem tradycyjnego zdjęcia RTG.
Chirurgia stomatologiczna
Pytania i odpowiedzi
Do zabiegów ekstrakcji (usunięcie zęba) pacjenci są kwalifikowani przez lekarza na podstawie ich stanu zdrowia czy okresowej kondycji. I tak przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu chirurgicznego mogą być: choroby związane z zaburzeniem krzepliwości krwi, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, nowotwory w jamie ustnej (w zależności od lokalizacji), niektóre choroby kardiologiczne, a u kobiet dodatkowo miesiączka i pierwszy trymestr ciąży.
Jeśli lekarz po usunięciu zęba założył szwy, wyznacza termin kolejnej wizyty, podczas której są one zdejmowane. W innym przypadku decyzję o tym, czy jest potrzebna wizyta kontrolna lekarz podejmuje indywidualnie.
Skrzep krwi w miejscu usunięcia zęba stanowi swoisty opatrunek i przyspiesza gojenie się zębodołu. Usunięcie go może zaburzyć proces gojenia, a co gorsze, najczęściej kończy się wystąpieniem bardzo bolesnej dolegliwości, jaką jest suchy zębodół, która może utrzymywać się nawet dwa tygodnie. To dlatego warto dbać o to, by skrzep nie został naruszony.
Polecane zabiegi
Endodoncja mikroskopowa
Leczenie kanałowe pod mikroskopem to najwyższy światowy standard i często stanowi szansę na uratowanie zęba.
Re-endo pod mikroskopem
Powtórne leczenie kanałowe to ostatnia szansa na uratowanie zęba, dlatego przeprowadzamy je pod mikroskopem.
Protetyka
Protetyka zajmuje się uzupełnieniem brakującego uzębienia (korony, mosty, protezy) oraz poprawą estetyki uśmiechu (licówki).