Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza zajmuje się leczeniem zębów z próchnicą oraz zapobieganiu jej powstawania, czyli profilaktyką próchnicy.
Jeśli zauważyłeś, że w zębie pojawiła się próchnica lub odczuwasz ból podczas spożywania posiłków albo ból bez konkretnej przyczyny, wizyta zdecydowanie jest konieczna – im wcześniej tym lepiej. Zanim próchnica dokona większych zniszczeń w szkliwie, powinna zostać wyleczona. Jeśli nie zjawisz się w gabinecie na czas – próchnica może objąć miazgę zęba, czyli nerw, co wiąże się z leczeniem kanałowym albo z koniecznością usunięcia zęba. Ze względów zdrowotnych, najlepiej zachować własne zęby do końca życia (Kliknij i przeczytaj, dlaczego).
Może to być ważne dla Ciebie także ze względów ekonomicznych – jeśli ubytek zęba spowodowany próchnicą jest niewielki, leczenie jest po prostu tańsze, a wizyta krótsza i przyjemniejsza.
Pamiętaj, by umówić się na przegląd stomatologiczny przynajmniej raz na pół roku – w ten sposób najłatwiej wychwycić początki próchnicy. Tym bardziej, że próchnica nie zawsze daje objawy bólowe i może być stwierdzona podczas przeglądu w gabinecie. W. naszej praktyce, przy przeglądach, w celach lepszej diagnostyki korzystamy z lup powiększających.
Co musisz wiedzieć o zabiegu?
Po zdiagnozowaniu próchnicy, lekarz stomatolog dokładnie usuwa objęty próchnicą fragment zęba. Następnie odbudowuje jego anatomiczny kształt i zakłada estetyczne wypełnienie w kolorze naturalnego zęba, które jest dobrane tak, by nie odróżniało się od reszty uzębienia.
W naszym gabinecie używamy materiałów najwyższej jakości, trwałych i mocnych, pochodzących wyłącznie od sprawdzonych producentów. Kolorystyka wypełnień pozwala uzyskać wypełnienie w kolorze zębów pacjenta, dzięki czemu nowoczesne wypełnienia są nie do odróżnienia! Leczenie stomatologiczne wykonujemy w znieczuleniu tak, by wizyta była jak najbardziej komfortowa dla pacjenta.
Stomatologia zachowawcza.
Pytania i odpowiedzi
Próchnica, najprościej mówiąc, jest spowodowana atakiem bakterii i wytwarzanych przez nie kwasów, które zapoczątkowują niszczenie szkliwa zęba. Bakterie rozwijają się na płytce nazębnej (bakteryjnej), która tworzy się na niedomytych powierzchniach zębów. Kluczem do zapobiegania próchnicy jest dokładne mycie zębów (przynajmniej dwa razy dziennie, rano i przed snem) oraz nitkowanie.
Nieleczona próchnica prowadzi do utraty zęba (lub zębów). U pacjentów może pojawić się też zapalenie ozębnej, które jest bolesne w skutkach: pojawia się obrzęk, silny ból zęba i głowy oraz gorączka.
Badania pokazały także, że obecne w jamie ustnej bakterie mają negatywny wpływ na ogólne zdrowie człowieka i mogą powodować lub przyspieszać rozwój chorób takich jak: choroby serca (w tym zawał i zapalenie mięśnia sercowego), miażdżyca, choroby nerek oraz stawów.
Zdecydowanie tak – jednym z głównych czynników pojawienia się próchnicy, oprócz` bakterii, są węglowodany, czyli cukry. Ograniczenie ilości cukru w diecie poprawia znacznie kondycję zębów.
Polecane zabiegi
Endodoncja mikroskopowa
Leczenie kanałowe pod mikroskopem to najwyższy możliwy standard i najlepsze możliwości opracowania zęba.
Zabiegi profilaktyczne
Zabiegi profilaktyczne: skaling, piaskowanie i fluoryzacja chronią przed próchnicą i chorobami dziąseł, a dodatkowo rozjaśniają uśmiech.
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna to dziedzina zajmująca się poprawą wyglądu zębów: ich kształtu, koloru, wielkości itp.