Protetyka: licówki

Licówki to przykład uzupełnień protetycznych wpisujących się w obszar stomatologii estetycznej. Stosujemy je, gdy zęby pacjenta mają nieestetyczny wygląd, kolor lub niepożądany kształt. Sprawdzają się także w sytuacjach, gdy powierzchnia zęba jest pęknięta i w przypadku diastemy (szerokiej przestrzeni między zębami). Jest to więc ta część protetyki, której celem jest przede wszystkim poprawa wyglądu zębów pacjenta.

Licówki to cieniutkie płatki przypominające szkliwo, które idealnie dopasowane, nakładamy na stałe na zęby pacjenta. Licówki różnią się między sobą materiałem, z jakiego są wykonane. Oferujemy licówki pełnoceramiczne i kompozytowe, które wykonywane są w laboratorium techniki dentystycznej, po pobraniu wycisków od pacjenta. Tego typu licówki charakteryzują się nie tylko trwałością, ale i odpornością na przebarwienia.

Oprócz tego licowanie możemy wykonać także w gabinecie. Licówki, które lekarz może wykonać na miejscu, wykonane są z materiałów kompozytowych – światłoutwardzalnych, takich jak te, z których przygotowuje się wypełnienia. Ich zaletą jest niższy koszt, jednak mają skłonność do przebarwiania się. Należy zatem odświeżać je co jakiś czas – częstotliwość zależy od jakości codziennej higieny jamy ustnej.

Jak leczymy?

Co musisz wiedzieć o zabiegu?

Pacjenci zainteresowani licówkami powinni wiedzieć, że jest to proces obejmujący kilka wizyt, zwłaszcza w przypadku, gdy lekarz zakłada licówki przygotowane w laboratorium techniki dentystycznej. Sam zabieg zakładania licówek jest czasochłonny, ponieważ składa się z kilku etapów i musi być wykonany bardzo precyzyjnie.

W zależności od indywidualnego przypadku, budowy anatomicznej zęba oraz wybranego rodzaju licówek, licówki możemy założyć na nieoszlifowane zęby lub też musimy oszlifować powierzchnię zębów przed ich założeniem. Z reguły zakłada się je na zęby przednie od 4 do 4.

Protetyka: licówki
Pytania i odpowiedzi

Polecane zabiegi

Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna to dziedzina zajmująca się poprawą wyglądu zębów: ich kształtu, koloru, wielkości itp.

sprawdź

Wybielanie

Wybielanie zębów w gabinecie lub w domu według zaleceń i pod kontrolą lekarza jest gwarancją bezpieczeństwa i skuteczności.

sprawdź

Zabiegi profilaktyczne

Zabiegi profilaktyczne: skaling, piaskowanie i fluoryzacja chronią przed próchnicą i chorobami dziąseł, a dodatkowo rozjaśniają uśmiech.

sprawdź