Wybielanie
Wybielanie zębów w gabinecie pod kontrolą lekarza jest gwarancją bezpieczeństwa i skuteczności. Stomatolog dobiera preparat wybielający do potrzeb pacjenta i nadzoruje proces wybielania. Albidens oferuje Państwu dwa rodzaje zabiegów wybielających: wybielanie gabinetowe i wybielanie nakładkowe (nocne).
Efekt wybielania warto utrwalić i odświeżyć po około 2 latach.
Efekt wybielenia uzyskujemy już na pierwszej wizycie. Podczas zabiegu lekarz nakłada na zęby specjalny żel, po wcześniejszym zabezpieczeniu dziąseł i śluzówki. Żel nakłada się dwu, trzykrotnie. Czas zabiegu to ok 1–1,5 godziny.
Metoda tak zwana nakładkowa lub nocna, wymaga większego zaangażowania ze strony pacjenta. Wybielanie tą metodą wymaga dwóch wizyt w gabinecie. Na pierwszej wizycie lekarz pobiera wycisk uzębienia, który następnie wysyła do laboratorium techniki dentystycznej, gdzie wykonuje się specjalną nakładkę idealnie odwzorującą kształt zębów pacjenta. Przy kolejnej wizycie pacjent odbiera gotowe nakładki i żel do samodzielnej aplikacji w domu oraz otrzymuje od nas szczegółową instrukcję postępowania. Efekt wybielania uzyskuje się po kilku nocach aplikacji, a zakładanie szyn zalecamy przez ok 8 do 14 dni.
Przez pierwszych 90 minut od zabiegu można jedynie pić wodę mineralną (bez cytryny). Należy powstrzymać się od jedzenia i picia innych pokarmów, ponieważ żel wybielający powoduje poszerzenie porowatej tkanki szkliwa, przez co zęby łatwiej przyjmują barwniki.
Przez 48 godzin od zabiegu nie można jeść produktów kolorowych i koloryzujących (czekolada, buraki, ciemne sosy, wszelkie zupy, wędliny, pasztety, sery żółte, serki topione, warzywa surowe i gotowane oraz owoce (z wyjątkiem bananów). W tym czasie nie wolno także pić kawy, herbaty, soków, koli, napojów gazowanych, czerwonego wina, piwa, kolorowych alkoholi.
W tym czasie (48 godzin po zabiegu) można jeść ryż, białe sosy, makarony, ziemniaki, jajka gotowane bez żółtek, gotowanego kurczaka, gotowane ryby, białe sery, produkty mleczne białe, płatki śniadaniowe, banany.
Co musisz wiedzieć o zabiegu?
Zabieg wybielania angażuje pacjenta na wielu etapach, ale efekty są tego warte. Przed wybielaniem należy wykonać zabieg profilaktyczny: usunąć kamień i osady, co pozwoli na równomierne działanie preparatu wybielającego i na doskonały efekt estetyczny.
W trakcie trwania wybielania domowego oraz przez 2 tygodnie tak po wybielaniu domowym, jak i gabinetowym, należy przestrzegać tak zwanej „białej diety”, ponieważ w tym okresie zęby są szczególnie podatne na barwniki z pożywienia. Biała dieta każe wyeliminować napoje i pokarmy barwiące (kawa, herbata, wino, buraczki itp.) i unikać palenia papierosów.
Wybielanie
Pytania i odpowiedzi
Zależy to od czynników indywidualnych oraz od podejścia do domowej higieny i nawyków dietetycznych, jednak efekt wybielania może utrzymać się nawet do dwóch lat. Po tym czasie warto go odświeżyć.
Wybielanie wykonujemy u pacjentów, którzy ukończyli 18 lat. Wybielanie nie jest rekomendowane kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Oprócz tego, istnieją następujące przeciwwskazania:
– uszkodzenia mechaniczne lub próchnicowe zębów
– duża ilość wypełnień, koron, mostów lub licówek w zębach przednich
– nadwrażliwość zębów
– zła higiena jamy ustnej ze współistniejącym stanem zapalnym dziąseł
– alergia lub nadwrażliwość na utleniacze, glicerynę i żywice poliakrylowe
– palenie tytoniu
– zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych
– przyjmowanie silnych leków (psychotropowe, przeciwpadaczkowe, cytostatyki)
Martwe zęby często z czasem nabierają ciemniejszej barwy i wyglądają nieestetycznie. Możemy je wybielić, jednak jest to odmienna i dłuższa procedura niż wybielanie tradycyjne. Lekarz musi umieścić preparat wewnątrz zęba. Po zalecanym czasie preparat jest wyjmowany i lekarz zakłada nowe wypełnienie.
Pomimo, iż wybielanie jest bezpieczne, istnieje ryzyko wystąpienia powikłań takich jak:
1. Podrażnienie dziąseł/warg: żel wybielający wchodząc w kontakt z ustami lub dziąsłami podczas zabiegu może spowodować stany zapalne lub białe zabarwienie tych obszarów. Jest to efekt chwilowy, ustępujący najczęściej w czasie 30 minut.
2. Nadwrażliwość zębów: czasami po wybielaniu występuje nadwrażliwość zębów utrzymująca się przez ok. 48 godzin od zabiegu. U osób, które już cierpią na nadwrażliwość i/lub których powierzchnia szkliwa jest uszkodzona (z pęknięciami lub mikropęknięciami), które mają ubytki lub nieszczelne wypełnienia albo odsłonięte korzenie oraz inne przypadłości stomatologiczne powodujące nadwrażliwość, może się ona nasilić lub utrzymywać przez czas dłuższy niż 48 godzin.
3. Plamy lub smugi: u niektórych osób mogą pojawić się białe plamy lub smugi na skutek osadzania się wapnia, co jest naturalnym procesem. Tego rodzaju plamy NIE są spowodowane żelem wybielającym. Żel wydobywa jedynie na wierzch istniejące osady wapnia i powoduje, że są widoczne, jednak z czasem one zanikają.
4. Ból zębów: może wystąpić w niektórych przypadkach nawet kilka godzin po zabiegu. Jest to zjawisko, na które nie mamy wpływu.
5. Powrót do poprzedniego koloru: efekty wybielania nie są trwałe, jednak w niektórych przypadkach mogą zanikać szybciej, np. u osób narażonych na działanie czynników barwiących: kawy, herbaty, czerwonego wina, napojów gazowanych, koli itp.
W takich przypadkach zabieg wymaga powtórzenia.
Należy pamiętać, że wybieleniu ulegną tylko żywe zęby naturalne. Wypełnienia, korony, licówki oraz mosty nie ulegną wybieleniu i może zaistnieć konieczność ich wymiany, by dostosować ich kolor do naturalnych zębów po wybieleniu. Zęby martwe nie ulegną wybieleniu. Mogą one zostać wybielone później, jednak jest to inna procedura medyczna polegająca na podaniu preparatu wybielającego do wewnątrz zęba.
Utrzymanie efektów wybielania zależy od diety i nawyków. Przede wszystkim należy skrupulatnie dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Ważne są także wizyty kontrolne u stomatologa i przeprowadzanie zabiegu oczyszczania zębów z kamienia i osadu regularnie według zaleceń lekarza. Jeśli chodzi o codzienną dietę, można unikać lub zminimalizować spożycie płynów i pokarmów zawierających barwniki (zwłaszcza kawa, herbata) oraz zrezygnować lub mocno ograniczyć palenie tytoniu.
Polecane zabiegi
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna to dziedzina zajmująca się poprawą wyglądu zębów: ich kształtu, koloru, wielkości itp.
Protetyka: licówki
Licówki to cieniutkie nakładki, które umieszczamy na stałe na powierzchni zęba, by zmienić jego kolor, kształt lub wielkość.
Zabiegi profilaktyczne
Zabiegi profilaktyczne: skaling, piaskowanie i fluoryzacja chronią przed próchnicą i chorobami dziąseł, a dodatkowo rozjaśniają uśmiech.