Zabiegi profilaktyczne
Zabiegi profilaktyczne: skaling, piaskowanie i fluoryzacja mają na celu uchronić pacjenta przed próchnicą i chorobami dziąseł. Dodatkowo rozjaśniają uśmiech, ponieważ po usunięciu przebarwień zewnętrznych, osadu i kamienia nazębnego wyraźnie poprawia się estetyka uzębienia i znika nieprzyjemny zapach z ust, tzw. fetor ex ore.
Skaling to zabieg, podczas którego lekarz stomatolog utradźwiękowo usuwa kamień nazębny, który nagromadził się nad- i pod powierzchnią dziąseł. Kamień nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także jest poważnym źródłem bakterii. Może przez to powodować krwawienie z dziąseł, stany zapalne, a w konsekwencji niebezpieczne choroby przyzębia, które prowadzą do rozchwiania i utraty zębów.
Piaskowanie usuwa osad i przebarwienia z powierzchni zębów, za pomocą drobniutkiego, delikatnego proszku stomatologicznego aplikowanego pod ciśnieniem ze specjalnego urządzenia zwanego piaskarką. Zabieg kończy się polerowaniem powierzchni zębów, co ma utrudnić przyleganie cząsteczek osadu i przebarwień. Uśmiech jest rozjaśniony. Zabieg szczególnie polecany jest osobom pijącym duże ilości kawy i herbaty oraz palaczom.
Fluoryzacja ma na celu wzmocnienie szkliwa i jego remineralizację preparatem o dużym stężeniu fluoru, by zęby były bardziej odporne na działanie kwasów i bakterii próchnicotwórczych. Zmniejsza także nadwrażliwość pozabiegową. Najczęściej wykonujemy ją na koniec zabiegu oczyszczania i piaskowania, ale może być też wykonana samodzielnie.
Co musisz wiedzieć o zabiegu?
Zabiegi profilaktyczne powinny być wykonywane co najmniej raz w roku. W szczególnych przypadkach lekarz może zalecić częstsze wizyty, np. gdy pacjenci zmagają się z chorobami dziąseł lub przyzębia albo gdy domowa higiena nie jest wykonywana prawidłowo i trzeba ją wspomagać wizytami w gabinecie. W przypadku pacjentów z chorobami przyzębia częste oczyszczanie zębów z kamienia jest obowiązkowe i niezbędne dla skutecznej terapii.
Pełen zabieg profilaktyczny wykonać należy zawsze przed planowanym wybielaniem oraz najlepiej przed większymi pracami protetycznymi.
Jest to zabieg komfortowy. Pacjentów szczególnie wrażliwych na ultradźwięki możemy znieczulić, by wizyta była jak najprzyjemniejsza.
Zabiegi profilaktyczne
Pytania i odpowiedzi
Najlepiej, gdy zabieg jest wykonywany co najmniej raz w roku, ale może się zdarzyć, że w uzasadnionych przypadkach, takich jak choroby przyzębia, lekarz zaleci częstsze wizyty – nawet co 2–3 miesiące.
Zdecydowanie tak. Podczas zabiegów profilaktycznych wraz z kamieniem i osadem usuwane są groźne dla szkliwa oraz dziąseł bakterie. Fluoryzacja wykonywana na koniec wizyty wzmacnia powierzchnię szkliwa, regeneruje ja i czyni bardziej odporną na czynniki próchnicotwórcze.
Piaskowanie eliminuje tzw. osady pochodzenia zewnętrznego, czyli takie, które pozostawiają na szkliwie barwiące pokarmy i napoje (kawa, herbata, wino) oraz osad nikotynowy.
Polecane zabiegi
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza zajmuje się leczeniem zębów z próchnicą oraz zapobieganiu jej powstawania, czyli profilaktyką próchnicy.
Wybielanie
Wybielanie zębów w gabinecie lub w domu według zaleceń i pod kontrolą lekarza jest gwarancją bezpieczeństwa i skuteczności.
Stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna to dziedzina zajmująca się poprawą wyglądu zębów: ich kształtu, koloru, wielkości itp.