Re-endo pod mikroskopem

Powtórne leczenie kanałowe jest przeprowadzane w sytuacjach, gdy poprzednio wykonywane leczenie kanałowe nie przyniosło oczekiwanego rezultatu, gdy w leczonym zębie pojawiła się próchnica lub stan zapalny, gdy pierwotne leczenie nie zostało przeprowadzone prawidłowo lub wykonano je niedokładnie. Taki ząb może stanowić ognisko zapalne i oddziaływać niekorzystnie na cały organizm. Często przy takich zębach tworzą się stany zapalne w postaci zmian okołowierzcholkowych, które nie dają żadnych dolegliwości i najczęściej stomatolog stwierdza ich obecność po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego. 

W większości przypadków re-endo to ostatnia szansa na uratowanie zęba przed usunięciem.

Re-endo jest zabiegiem bardzo wymagającym, dlatego powinno być wykonywane pod mikroskopem przez doświadczonego lekarza. Jest też bardziej skomplikowane niż leczenie kanałowe wykonywane po raz pierwszy. Jest tak dlatego, że należy bardzo dokładnie usunąć materiał, którym ząb jest wypełniony, wszelkie sztyfty i włókna wzmacniające jego szkielet. Dopiero wtedy lekarz może zająć się leczeniem problemu, czyli np. stanów zapalnych i próchnicy, a następnie dokładnie i szczelnie wypełnić kanały i założyć wypełnienie w kolorze naturalnego zęba.

Najwyższym światowym standardem leczenia i sposobem dającym najlepsze rezultaty, a także komfortową wizytę, jest leczenie pod mikroskopem. Działając w ten sposób, stomatolog może oglądać wnętrze zęba w dużym powiększeniu i w dodatkowym oświetleniu. Jego praca staje się jeszcze bardziej dokładna, gdyż widzi o wiele więcej.

Dlaczego warto uratować ząb?

Co musisz wiedzieć o zabiegu?

Re-endo wykonujemy pod mikroskopem. Jednak sam mikroskop, nawet najdroższy, to nie wszystko. W naszym gabinecie dysponujemy bogatym instrumentarium pozwalającym w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje powiększenie mikroskopu. Są to różnego rodzaju narzędzia dedykowane leczeniu mikroskopowemu: końcówki ultradźwiękowe, maszynowe oraz specjalne instrumenty ręczne.

Należy jednak pamiętać, że leczenie re-endo to leczenie ostatniej szansy, gdzie najczęściej lekarz zmaga się ze stanami zapalnymi, ropniami, powikłaniami po poprzednim leczeniu kanałowym i nie może zagwarantować 100% sukcesu, zwłaszcza w przypadkach, gdy doszło do zmian okołowierzchołkowych w korzeniu lub korzeniach. To dlatego tak ważne jest, by pierwsze leczenie kanałowe było wykonane przez doświadczonego specjalistę, najlepiej pod mikroskopem!

Dlaczego warto wybrać leczenie pod mikroskopem?

Dzięki dużemu powiększeniu jakie zapewnia mikroskop stomatolog może wyraźnie zobaczyć maleńkie struktury w zębie. Łatwiej zlokalizować wejścia do kanałów, co jest podstawą przeprowadzenia prawidłowego leczenia. Do zabiegu pacjent jest ułożony w pozycji leżącej.

Leczenie pod mikroskopem to najczęściej zabieg bezbolesny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Jeśli ząb jest bardzo zniszczony, musimy wykonać wkład koronowo-korzeniowy i koronę protetyczną.

Re-endo pod mikroskopem
Pytania i odpowiedzi

Polecane zabiegi

Endodoncja mikroskopowa

Leczenie kanałowe pod mikroskopem to najwyższy możliwy standard i najlepsze możliwości opracowania zęba.

sprawdź

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza zajmuje się leczeniem zębów z próchnicą oraz zapobieganiu jej powstawania, czyli profilaktyką próchnicy. 

sprawdź

Protetyka

Protetyka zajmuje się uzupełnieniem brakującego uzębienia (korony, mosty, protezy) oraz poprawą estetyki uśmiechu (licówki).

sprawdź