Re-endo pod mikroskopem
Powtórne leczenie kanałowe jest przeprowadzane w sytuacjach, gdy poprzednio wykonywane leczenie kanałowe nie przyniosło oczekiwanego rezultatu, gdy w leczonym zębie pojawiła się próchnica lub stan zapalny, gdy pierwotne leczenie nie zostało przeprowadzone prawidłowo lub wykonano je niedokładnie. Taki ząb może stanowić ognisko zapalne i oddziaływać niekorzystnie na cały organizm. Często przy takich zębach tworzą się stany zapalne w postaci zmian okołowierzcholkowych, które nie dają żadnych dolegliwości i najczęściej stomatolog stwierdza ich obecność po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego.
W większości przypadków re-endo to ostatnia szansa na uratowanie zęba przed usunięciem.
Re-endo jest zabiegiem bardzo wymagającym, dlatego powinno być wykonywane pod mikroskopem przez doświadczonego lekarza. Jest też bardziej skomplikowane niż leczenie kanałowe wykonywane po raz pierwszy. Jest tak dlatego, że należy bardzo dokładnie usunąć materiał, którym ząb jest wypełniony, wszelkie sztyfty i włókna wzmacniające jego szkielet. Dopiero wtedy lekarz może zająć się leczeniem problemu, czyli np. stanów zapalnych i próchnicy, a następnie dokładnie i szczelnie wypełnić kanały i założyć wypełnienie w kolorze naturalnego zęba.
Najwyższym światowym standardem leczenia i sposobem dającym najlepsze rezultaty, a także komfortową wizytę, jest leczenie pod mikroskopem. Działając w ten sposób, stomatolog może oglądać wnętrze zęba w dużym powiększeniu i w dodatkowym oświetleniu. Jego praca staje się jeszcze bardziej dokładna, gdyż widzi o wiele więcej.
Co musisz wiedzieć o zabiegu?
Re-endo wykonujemy pod mikroskopem. Jednak sam mikroskop, nawet najdroższy, to nie wszystko. W naszym gabinecie dysponujemy bogatym instrumentarium pozwalającym w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje powiększenie mikroskopu. Są to różnego rodzaju narzędzia dedykowane leczeniu mikroskopowemu: końcówki ultradźwiękowe, maszynowe oraz specjalne instrumenty ręczne.
Należy jednak pamiętać, że leczenie re-endo to leczenie ostatniej szansy, gdzie najczęściej lekarz zmaga się ze stanami zapalnymi, ropniami, powikłaniami po poprzednim leczeniu kanałowym i nie może zagwarantować 100% sukcesu, zwłaszcza w przypadkach, gdy doszło do zmian okołowierzchołkowych w korzeniu lub korzeniach. To dlatego tak ważne jest, by pierwsze leczenie kanałowe było wykonane przez doświadczonego specjalistę, najlepiej pod mikroskopem!
Dlaczego warto wybrać leczenie pod mikroskopem?
Dzięki dużemu powiększeniu jakie zapewnia mikroskop stomatolog może wyraźnie zobaczyć maleńkie struktury w zębie. Łatwiej zlokalizować wejścia do kanałów, co jest podstawą przeprowadzenia prawidłowego leczenia. Do zabiegu pacjent jest ułożony w pozycji leżącej.
Leczenie pod mikroskopem to najczęściej zabieg bezbolesny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym.
Jeśli ząb jest bardzo zniszczony, musimy wykonać wkład koronowo-korzeniowy i koronę protetyczną.
Re-endo pod mikroskopem
Pytania i odpowiedzi
Wizyta, podczas której odbywa się leczenie kanałowe pod mikroskopem trwa do 2 godzin.
Rzadko kiedy kończy się jednak na jednej wizycie, gdyż w wielu przypadkach, gdy u pacjenta powstały stany zapalne, nie możemy od razu wypełnić oczyszczonego kanału na stałe. W to miejsce korzenie wypełniamy tymczasowym materiałem z dodatkiem preparatów bakteriobójczych i stymulujących regenerację kości, a czas takiej rekonwalescencji zależy od stopnia i wielkości zmian w obrębie leczonego zęba.
Powtórne leczenie kanałowe należy rozważyć, gdy ząb leczony już wcześniej kanałowo pobolewa samoistnie, pojawia się opuchlizna, obrzęk, uczucie „rozpierania” w dziąśle lub kości lub gdy odczuwasz ból przy nagryzaniu. Jeśli podczas opukiwania zęba przy badaniu stomatologicznym odczuwasz ból, to także sygnalizuj to stomatologowi.
Jeśli chcesz w miejsce korony zęba założyć koronę protetyczną (zachowując własne korzenie zęba) a podczas diagnostyki wykonywanej przy badaniu kontrolnym zdjęcie RTG pokaże, że kanały zęba są niedokładnie wypełnione – bezwzględnie należy przeleczyć ząb kanałowo powtórnie.
Przeciwwskazaniem jest zła higiena jamy ustnej lub jej brak, ponieważ nagromadzenie bakterii i toksyn w jamie ustnej może zniweczyć proces leczenia. Jest to jednak tylko przeciwwskazanie czasowe – pacjentów z tym problemem uczymy prawidłowej techniki domowej higieny, wykonujemy u nich także oczyszczanie gabinetowe i gdy sytuacja się unormuje, umawiamy właściwą wizytę.
Leczenia kanałowego typu re-endo nie wykonujemy w zębach mlecznych.
Niestety nie. Jeśli ząb jest niekorzystnie pęknięty albo zbyt poważnie zainfekowany próchnicą, powtórne leczenie kanałowe nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. W takich przypadkach ząb musimy usunąć i przeprowadzić leczenie protetyczne.
Przeprowadzamy dokładne badanie stomatologiczne z analizą sytuacji pacjenta, by określić przyczyny, z jakich trzeba przeleczyć ząb powtórnie kanałowo. Wykonujemy celowane zdjęcia RVG (radiowizjografia cyfrowa).
Re-endo pod mikroskopem jest zabiegiem bezbolesnym, ponieważ podczas pierwszego leczenia usunięto tkanki z wnętrza zęba. W sytuacji jednak, gdy ząb nie został prawidłowo oczyszczony, może zdarzyć się, że pojawi się ból – wówczas natychmiast znieczulamy pacjenta.
Przy zmianach okołowierzchołkowych tkanki będą goiły się nawet kilka miesięcy, jednak po powtórnym leczeniu kanałowym, wszelkie dolegliwości bólowe zęba odczuwane przed rozpoczęciem leczenia powinny ustąpić.
Jest to specjalna guma, która pozwala zachować suchość i sterylność wokół zęba oraz poprawia wgląd w pole zabiegu, a którą wykorzystujemy w celu izolacji leczonego kanałowo zęba.
Leczenie kanałowe jest związane z pewnymi ryzykami:
1. Istnieje ryzyko niemożności opracowania kanału w całości z powodu jego zwapnienia lub wcześniejszego nieprawidłowego leczenia.
2. Istnieje niebezpieczeństwo perforacji (przedziurawienia) ściany kanału, czego następstwem może być konieczność usunięcia zęba.
3. Istnieje ryzyko złamania narzędzia, co niekiedy uniemożliwia prawidłowe opracowanie kanału.
4. W trakcie leczenia kanałowego mogą wystąpić dolegliwości bólowe, obrzęk, a nawet ropień, może okazać się konieczna interwencja chirurgiczna i/lub antybiotykoterapia.
5. Istnieje ryzyko przepchnięcia pewnej ilości materiału wypełniającego kanał poza jego wierzchołek, co może być przyczyną dolegliwości bólowych.
6. W trakcie leczenia kanałowego korona zęba może ulec złamaniu, czego konsekwencją będzie leczenie protetyczne zęba (wkład koronowo-korzeniowy i korona protetyczna) lub chirurgiczne (usunięcie zęba, jeśli linia złamania przebiega w sposób uniemożliwiający leczenie protetyczne).
7. W przypadku leczenia zębów ze zmianami okołowierzchołkowymi istnieje ryzyko, że mimo prawidłowo przeprowadzonego leczenia, zmiany te nie ulegną wygojeniu. Postępowanie w takich przypadkach polega na usunięciu wierzchołka korzenia wraz ze zmianami lub w ostateczności usunięcie całego zęba.
Gdy korona zęba jest bardzo zniszczona, konieczna jest tymczasowa odbudowa korony przed rozpoczęciem leczenia kanałowego, co związane jest z dodatkowymi kosztami.
Warunkiem powodzenia leczenia kanałowego jest – oprócz szczelnego wypełnienia kanału – także szczelne wypełnienie ubytku. Jeśli nie jest to możliwe ze względu na duże zniszczenie zęba, należy wykonać wkład koronowo-korzeniowy i koronę protetyczną.
W trakcie leczenia kanałowego korona zęba może ulec złamaniu, czego konsekwencją będzie leczenie protetyczne zęba (wkład koronowo-korzeniowy i korona protetyczna) lub chirurgiczne (usunięcie zęba, jeśli linia złamania przebiega w sposób uniemożliwiający leczenie protetyczne).
Polecane zabiegi
Endodoncja mikroskopowa
Leczenie kanałowe pod mikroskopem to najwyższy możliwy standard i najlepsze możliwości opracowania zęba.
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza zajmuje się leczeniem zębów z próchnicą oraz zapobieganiu jej powstawania, czyli profilaktyką próchnicy.
Protetyka
Protetyka zajmuje się uzupełnieniem brakującego uzębienia (korony, mosty, protezy) oraz poprawą estetyki uśmiechu (licówki).