Protetyka: korony i mosty
Oferujemy Państwu szereg uzupełnień protetycznych takich jak korony, mosty i protezy, które stosujemy do uzupełnienia braków zębowych. Różnią się one między sobą zasadą funkcjonowania, materiałem wykonania oraz ceną. W Albidensie stosujemy korony porcelanowe, pełnoceramiczne i cyrkonowe, mosty porcelanowe i pełnoceramiczne i protezy akrylowe, szkieletowe, F.J.P. oraz acetalowe.
Z anatomicznego i zdrowotnego punktu widzenia, uzupełnienie brakujących zębów naturalnych, nawet jednego, niezależnie, czy znajduje się w widocznym miejscu w jamie ustnej, jest bardzo istotne. Brak nawet jednego zęba może mieć negatywny wpływ na zdolność żucia i funkcjonowanie sąsiadujących zębów, które z biegiem czasu mogą przesuwać się lub rozchwiać, co grozi ich utratą. Z kolei brak większej ilości zębów w odcinku bocznym sprawia, że pacjenci żują pokarm druga stroną jamy ustnej, co powoduje nadmierne zużycie zębów oraz bolesne przeciążenia stawów.
Korona to stałe uzupełnienie protetyczne odbudowujące pojedynczy ząb. Korony są wykonywane i cementowane na odpowiednio przygotowanych (oszlifowanych) i przeleczonych zębach. Dzięki koronom istnieje możliwość odtworzenia zęba zniszczonego, złamanego, martwego czy przebarwionego. Korona ma za zadanie całkowicie przykryć ząb, pełni też funkcję wzmacniającą i ochraniającą. W przypadku bardzo zniszczonych zębów, stosujemy odbudowę w postaci wkładu koronowo-korzeniowego lub włókna szklanego, celem wzmocnienia konstrukcji zęba.
Ze względu na właściwości estetyczne oraz jakość materiału, z którego zostały wykonane, szczególnie rekomendujemy korony cyrkonowe.
Korony takie wykonuje się wycinając je komputerowo ze specjalnego cyrkonowego bloczka systemem CAD/CAM. Zapewnia to wyjątkową dokładność i precyzyjne przyleganie oraz dużą wytrzymałość. Można je wykonywać na zęby przednie, boczne oraz przebarwione. Światło padające na korony cyrkonowe załamuje się podobnie jak na zębie naturalnym, co daje bardzo dobry efekt estetyczny, identyczny z naturalnym uzębieniem. Cyrkon jest materiałem biokompatybilnym, przez co nie alergizuje, nie reaguje i nie oddziaływuje na tkanki miękkie jamy ustnej.
Most odbudowuje brak jednego lub kilku zębów. Osadzony jest na filarach – własnych zębach pacjenta lub na implantach. Mosty wykonywane są z porcelany napalonej na metalu lub pełnoceramiczne. To także stałe uzupełnienie protetyczne.
Proteza to uzupełnienie protetyczne, które może być całkowite, częściowe lub w postaci mikroprotezy.
Proteza F.J.P. jest wykonana ze specjalnej żywicy termoplastycznej, która umożliwia wykonanie elementów retencyjnych, czyli klamer lub pelot w kolorze dziąseł, co poprawia znacznie estetykę uzupełnienia. Mają wiele zalet:
– bardzo dobra stabilność koloru, przez co nie przebarwiają się podczas użytkowania
– klamry są w kolorze dziąsła, nie metalowe
– nie odkształca się
– w ustach pacjenta wygląda bardzo naturalnie, ponieważ jest to materiał półprzeźroczysty
– nie powoduje alergii
Protezy acetalowe to alternatywa dla klasycznych protez szkieletowych wykonanych z metalu. Wykonane są z tworzywa termoplastycznego – acetalu – odpornego na zginanie i łamanie, są zatem bardziej elastyczne i idealne dla osób z alergią na metal.
Mocowane są, podobnie jak klasyczne protezy szkieletowe, na zębach pacjenta poprzez odpowiednio zaprojektowane klamry. Warunkiem zastosowania takiej protezy jest obecność własnych zębów pacjenta, które można wykorzystać, jako punkty podparcia i utrzymania protezy za pomocą klamer.
Zalety:
– są cieńsze i estetyczne
– klamry nie są metalowe
– zajmują niewiele miejsca w jamie ustnej
– nie alergizują
– nie uciskają wyrostka zębodołowego, gdyż nie uciskają dziąseł i podniebienia
– nie łamią się i nie pękają.
Co musisz wiedzieć o zabiegu?
Usługi protetyczne, wymagają kilku wizyt (od 3 do 5); ilość wizyt zależy od wyboru typu uzupełnienia protetycznego oraz od sytuacji w jamie ustnej pacjenta. Na pierwszej wizycie stomatolog wykonuje badanie stomatologiczne i diagnostykę z użyciem cyfrowego RTG. Następnie przedstawia pacjentowi możliwości postępowania w jego przypadku i ustala plan leczenia.
Jeśli nie ma potrzeby wykonywać innych zabiegów celem przygotowania uzębienia pod koronę (np. przeleczenie zęba kanałowo), lekarz może przygotować podłoże (np. w przypadku korony – oszlifować ząb) i pobrać wyciski. Jeśli ząb został oszlifowany, lekarz zakłada koronę tymczasową. Na kolejnej wizycie lekarz przymierza i uzupełnienie wykonane przez technika dentystycznego i wykonuje ostatnie poprawki, by dopasować je w zgryzie. Jeśli poprawki wymagają odesłania pracy protetycznej do laboratorium, umawiana jest kolejna wizyta.
Protetyka: korony i mosty
Pytania i odpowiedzi
Protezy, korony i mosty wykonywane są w laboratorium techniki dentystycznej. To, jak długo trwa przygotowanie indywidualnego uzupełnienia protetycznego zależy od wybranego przez pacjenta rozwiązania. I tak: pojedyncza korona to 7 dni, most: 14 dni, proteza całkowita: 2–3 tygodnie, praca kombinowana (proteza plus korony, mosty): 3–5 tygodni. Trzeba także mieć na uwadze, że oddanie pracy protetycznej poprzedzają przymiarki, a czasem poprawki, co wiąże się z kilkoma wizytami.
Większość współczesnych uzupełnień protetycznych doskonale imitują naturalne uzębienie. Dla wszystkich pacjentów, dla których estetyka uśmiechu jest bardzo ważna, dobierzemy odpowiednie rozwiązania.
Podczas przygotowania zęba pod koronę, ząb jest szlifowany. Jego powierzchnia jest opiłowana. Następnie wykonujemy wycisk szczęki z oszlifowanym zębem oraz wycisk przeciwstawny.
Tak, do czasu kiedy właściwa korona jest gotowa, pacjent otrzymuje koronę tymczasową wykonaną z akrylu.
Polecane zabiegi
Endodoncja mikroskopowa
Leczenie kanałowe pod mikroskopem to najwyższy możliwy standard i najlepsze możliwości opracowania zęba.
Protetyka: licówki
Licówki to cieniutkie nakładki, które umieszczamy na stałe na powierzchni zęba, by zmienić jego kolor, kształt lub wielkość.
Chirurgia stomatologiczna
Chirurgia stomatologiczna to szereg zabiegów, które wykonujemy wtedy, gdy musimy usunąć ząb lub jego część.