Jak dbać o zęby na co dzień?

Codzienna higiena jamy ustnej to kluczowa sprawa, gdy naszym celem jest zachowanie własnych zębów do końca życia (dlaczego warto – czytaj tu).

Jak powinna wyglądać codzienna higiena jamy ustnej? Oto lista czynności, które powtarzasz dwa razy dziennie. Znajdziesz na niej tak opcjonalne, jak i obowiązkowe czynności:

1.Irygacja – krok opcjonalny. Irygator stomatologiczny to bardzo przydatne urządzenie. Specjalna dysza wyrzuca strumień wody pod ciśnieniem, które można regulować. Wypłukuje on z przestrzeni międzyzębowych i trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej zalegające resztki pokarmowe. Dodatkowo masuje tkankę dziąseł pobudzając ich ukrwienie i wzmacnia je (ważne dla osób starszych, gdyż z wiekiem tkanka ulega osłabieniu).

Ogromne korzyści przyniesie on osobom noszącym aparaty ortodontyczne oraz zamontowane na stałe uzupełnienia protetyczne typu most, które borykają się z problemem resztek pokarmu zalegających w jamie ustnej – na elementach aparatu lub pod przęsłem mostu. Irygacja to świetny wstęp do codziennej higieny, aczkolwiek nie jest obowiązkowy, chyba że lekarz postanowi inaczej.

Zobacz film: Jak irygować jamę ustną?


2.Nitkowanie. Jest ono niezbędne, by usunąć płytkę nazębną zalegającą w przestrzeniach międzyzębowych. Nie jesteśmy w stanie dotrzeć w te miejsca szczotką do zębów. Nawet jeśli wcześniej użyłeś irygatora stomatologicznego, wypłukał on jedynie cząstki pokarmu. Płytkę uda Ci się usunąć tylko z pomocą nitki. Jest to krok obowiązkowy – próchnica przestrzeni międzyzębowych to częściej występujący rodzaj próchnicy. Jest tak właśnie dlatego, że zalegająca w przestrzeniach płytka staje się siedliskiem bakterii i toksyn.

Zobacz film: Jak nitkować?


3.Szczotkowanie. Powinno być wykonywane co najmniej 3 minuty, a jego przebieg musi być bardzo dokładny i zgodny z techniką, jaką zalecił lekarz stomatolog. Tylko w ten sposób usuniesz płytkę bakteryjną z zębów. Zwróć szczególną uwagę na miejsce, gdzie zaczyna się dziąsło – płytka, którą tam zostawisz nie tylko będzie próchnicotwórcza, ale także zamieni się w nieestetyczny kamień, powodujący krwawienie i stan zapalny dziąseł.

Zobacz film: Jak szczotkować szczotką elektryczną?


Tylko dokładne szczotkowanie i nitkowanie pomoże uchronić się przed próchnicą i chorobami dziąseł.

Rutynowa higiena jamy ustnej za każdym razem zajmie Ci jedynie kilka minut.
Warto zainwestować ten czas w swoje zdrowie!